CATTLEYA WARSCEWICZII



Ареал варшевічі це північний захід Колумбії. Вона росте на деревах і скелях, що прилягають до річок Магдалена і Мета за Боготою на висотах 500 - 1500 метрів над рівнем моря. На жаль, характеристик природніх біотопів не вдалося знайти, а саме вони дали б можливість уявити необхідні умови вирощування. Всі перипетії з історією відкриття, з назвами, типами варшевічі – гарно описано в Чадвіка. Отже тут виключно про те, як вирощувати.

Інформація про умови вирощування базується на моєму власному досвіді та інформації з нету. Протягом останніх трьох років спостерігаю за ростом 7-ми штук рослин варшевічі, переважно сіянці. Лише одна типова рослина отримана дорослою в ослабленому стані. Перший сіянець Сattleya warscewiczii coerulea La Floresta зацвів через два роки, власне, його фото будуть показані. Але в наступному 2023 році рослина наростила три рости з міні чохлами, що засохли! Для активації цвітіння також застосовувався Turbo + Vitalink. Можливо причина в браку світла в зимовий період, якого просто не було, коли починали розвиватися бульби.



Інший сіянець Cattleya warscewiczii s_a x sib (JEM x Nutibara), якому вже два роки, має рости 23-26 см.



Cattleya warscewiczii coerulea 'Angarita' x self за рік і три місяці наростила 4-5 ростів, останній довжиною 20 см.



Всіх можна побачити на фото в порівнянні було/стало.



Рослина що була ослаблена і мала рости довжиною 5-8 см зараз має псевдобульби близько 20 см. Але, дуже маленькі сіянці розміром в 2-3 см розвиваються дуже повільно.



Новоприбулі сіянці поміщаються в бокси з високою вологістю і освітленням 5-10-15 кілолюкс (прим. 15 кілолюкс - 15000 люкс). Періодично вони обробляються препаратами: стимуляторами росту, добривами, бактеріями.

Застосовуються: Nitrozyme GT, CalMag ionic GT, orchid bloom GT, Rootstim Vitalink, Turbo + Vitalink, Artio's Touch Terra Terra Power, фітохелп. Препарати компонуються згідно потреб росту. Наприклад, для нарощування маси і коріння змішуються: Rootstim Vitalink, CalMag ionic GT, Artio's Touch Terra. Періодично до цієї суміші можна додати ще Nitrozyme. Але рівень солей при замірі TDS метром не має перевищувати 200 одиниць. Тобто доза кожного препарату зменшується до 0,5-1 мл на літр. За певний період до закладки квіткових бруньок, коли формується ріст/чохол, в період росту бутонів і цвітіння дається наступна суміш: Turbo + Vitalink, orchid bloom GT, Artio's Touch Terra, та нітрозим періодично. Композиції препаратів складаються дуже просто це – стимулятор, добриво, бактерії та нітрозим який є найкращим прискорювачем! При небезпеці стресу через високі температури даємо Chill Vitalink/ LiquidIce Evoponic з нітрозимом і бактеріями. При переохолодженнях Heat Vitalink/ LiquidHeat Evoponic. Vitalink and Evoponic єдині хто має спеціалізовані антистресанти стимулятори росту. Універсальний антистресант/стимулятор це нітрозим від Growth Technology, що роками доводить свою ефективність. Дуже важливо використовувати дистильовану або слабосолену воду 10-70 одиниць на TDS метрі. Особливості антистресантів/стимуляторів будуть описані окремо.

Важливо, що будь який препарат працює за наявності оптимальних умов. Якщо тримати рослину в несприятливих умовах, наприклад при нестачі світла і т.ін., то препарат нічого не змінить якщо не дати необхідне світло! Вони допомагають, але не заміняють фактори умов росту! Не існує чарівної таблетки.

СВІТЛО



Світло протягом сезону активного росту, з лютого до жовтня включно, становить від 30 до 50-70 кілолюкс, і триває 4 - 6 годин на добу. Решта світлового дня близько 5-ти годин освітленість становить 7-15 кілолюкс. Зимою, листопад-половина лютого включно, - 5-10 кілолюкс під лампами 10 годин на добу. За інформацією з нету про світло вказано - від яскравого до майже повного сонця! Майже повне сонце це 40-70 кілолюкс і більше!

ТЕМПЕАРТУРА



Протягом сезону активного росту з лютого до жовтня включно: денна 20-28°С, переважно 23-28°С, інколи, в жару піднімається до 35-40°С; нічна 13-20°С, в жару до 25°С. Весною та осінню нічні температури опускаються до 12-16°С. Обов’язкові перепади день-ніч: 10-15°С інколи до 20°С. Зимою в кімнаті (протягом листопада, грудня, січня та частини лютого) - 18-24°С з незначними перепадами в кілька градусів до переміщення на балкони. Щодо температур то на travaldo.blogspot.com в дописі про варшевічі вказуються денні температури 25-28°C, нічні - 15-18°C, добові перепади - 9-11°C. А також, що в рідних біотопах де росте варшевічі ночі прохолодні, навіть влітку температура опускається до 5°C, а взимку стовпчик термометра часто опускається нижче точки замерзання. Я не ризикнула спробувати, як виживуть мої рослини при нулі, вибачайте . Але 10°С переносять цілком нормально. Важливо - перепади температур є одним з факторів, що стимулюють закладку квіткових бруньок! Можливо значне пониження нічних температур теж відіграє свою роль в утворенні квіткових бруньок. Точно можна стверджувати, що брак світла призведе до того, що воно не зацвіте. Важливе значення мають точні дані, яких бракує, щодо необхідності інтенсивності світла від 30 до 50 кілолюкс, можливо більше – 70 кілолюкс, а також добової тривалості такого світла від 3-4 до 5-7 годин.

ВОЛОГІСТЬ



Протягом сезону активного росту (з лютого до жовтня включно) в міжсезоння коли температури падають до 12-16°С вночі вологість висока 60-75%. Але в жару при температурах 27-35°С і більше стає сухо 25-35%.

СУБСТРАТ



Субстрат, його склад та зволоження залежить виключно від умов. В умовах активного руху повітря з відкритих вікон, достатньому освітлення, невисокій вологості в весняно-літній період надається перевага суміші кори з мохом та подвійним горщикам. Власне горщик з отворами в який посаджено рослину поміщається у світле кашпо без отворів, що запобігає пересушуванню коріння. Рослини пересаджуються часто, інколи 2-3 рази в рік. Коренева наростає з початком нового росту, потім частково відмирає, отже нове коріння завжди повинно мати простір і свіжий субстрат. Лише велика, міцна коренева може забезпечити успішний ріст нової псевдобульби і цвітіння.



Тут переважно описані мої власні умови та результати.

Бажаю всім швидкого та красивого цвітіння!

Автор Шевчук Оксана